2011. június 1., szerda

Ezért kell előre gondolkodni ....

Ma az alábbi hírlevelet kaptam az Aegon Biztosítótól. Érdemes megnézni az ábrákat, és elgondolkodni.

Tudta Ön, hogy Magyarország népessége 1981-ben volt a legmagasabb?

Akkor 10.712.781 fő élt hazánkban, sem előtte, sem azóta nem voltunk ennyien. A demográfiai előrejelzések szerint 2050-re 9 millió fő alá csökken a magyar lakosság, és ha megnézünk néhány korfát, jóval többet megtudhatunk a várható tendenciákról.

A korfa a népesség kor és nem szerinti megoszlását ábrázolja. A vízszintes tengely bal oldalán a férfiak, jobb oldalon a nők, míg a függőleges tengelyen a korcsoportok szerepelnek.

Érdekes és elgondolkodtató adatokhoz juthatunk, ha összevetjük az 50 évesek és a 80 évesek arányát a fenti években.


Jól látszik a grafikonon, hogy 1981-ben az 50 évesek száma még több mint 100 ezerrel meghaladta a 80 évesekét. Az egyre emelkedő várható élettartamnak köszönhetően 2050-ben közel ugyanannyi 50 és 80 éves ember él majd hazánkban. A születésszám csökkenése miatt évről-évre apad tehát az aktív, „termelő” korosztály mérete, ezáltal veszélybe kerül a rohamosan növekvő idős generáció eltartása.

Ez a folyamat megváltoztatja az ország társadalmi és gazdasági természetét, ami súlyos kihívásokat vet fel. A bemutatott adatok is megerősítik, hogy egyre nagyobb szükség van az öngondoskodásra, mert idősebb korunkban csak az aktív éveinkben összegyűjtött  megtakarításainkra számíthatunk.

Aktív keresők és nyugdíjasok arányának változása
Persze egyre többen tisztában vannak ezzel a tendenciával, valamint az öngondoskodás fontosságával, de a jelenlegi jövedelmükből nem tudnak félretenni havonta 50 ezer forintot nyugdíjas éveikre.

Szerencsére létezik olyan életprogram, ami megoldást nyújthat azoknak, akik amúgy ezt az összeget nem engedhetnék meg maguknak, viszont egy kis munkát hajlandóak beletenni a jövőjük biztosítása érdekében.
  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Featured Images